Co to jest Tagowanie (znaczniki)?
Tagi to słowa lub frazy którymi możemy opisać egzemplarze, w celu łatwiejszego ich organizowania i wyszukiwania. Tagi są współdzielone przez całą społeczność, umożliwiając nam oglądanie znaczników przypisanych egzemplarzom przez innych użytkowników. Także znaczniki przypisane przez nas egzemplarzom będą widoczne przez całą społeczność. Możemy przypisywać tak wiele znaczników do egzemplarza ile tylko zapragniemy.
Tagi przypisane do egzemplarza możemy wyświetlać na kilka sposobów:
*
Chmura—Alfabetyczna lista znaczników, gdzie wielkość czcionki odpowiada popularności tagu, czyli liczbie egzemplarzy przypisanej do tego znacznika.
*
Lista—Lista znaczników ułożona według ich popularności, tak aby najbardziej popularne pojawiły się na górze listy. Lista egzemplarzy przypisanych do znacznika pojawia się w nawiasach po prawej stronie tagu.
Należy kliknąć znacznik, aby wyszukać wszystkie egzemplarze, którym przypisano taki tag.
Korzystając z panelu znaczników możemy:
*
*
*
Jak dodawać znaczniki (tagi)?
Wyświetlone znaczniki ułożone są według ich popularności, tak aby najbardziej popularne pojawiły się na górze listy. Możemy zobaczyć wszystkie znaczniki używane przez nas, a także znaczniki wszystkich użytkowników dla tego egzemplarza.
Kiedy przypisujemy znacznik należy zadać sobie pytanie, "Jakie tagi czy słowa pomogą mi odnaleźć egzemplarz za kilka miesięcy?" Jest to dobra reguła dotycząca przypisywania znaczników. Nie musimy polegać na projektantach systemu dostarczających odpowiednie kategorie. Możemy dodawać znaczniki według własnego uznania i używać ich w sposób który uznamy za najwygodniejszy.
*Nie należy usuwać istniejących znaczników z pola Dodaj lub usuń tagi dla tego egzemplarza, dopóki nie chcemy usunąć ich z tego egzemplarza.
Możemy również:
*
Przypisać istniejący tag do danego egzemplarza. Należy zaznaczyć pole wyboru obok znacznika który chcemy przypisać egzemplarzowi lub wpisać nazwę tagu w polu Dodaj lub usuń tagi dla tego egzemplarza. Można zaznaczyć dowolną liczbę tagów. Jeżeli wpiszemy nazwy znaczników w polu Dodaj lub usuń tagi dla tego egzemplarza, należy tagi rozdzielić przecinkami.
*
Przypisać nowy tag do danego egzemplarza. Należy wpisać nazwę znacznika w pole Dodaj lub usuń tagi dla tego egzemplarza.
*Tagi nie mogą być dłuższe niż 35 znaków i mogą zawierać jedynie litery, cyfry, myślniki, podkreślenia i apostrofy.
*
Usunąć swój znacznik w danym egzemplarzu. Należy usunąć tag w polu Dodaj lub usuń tagi dla tego egzemplarza lub odznaczyć pole wyboru przy znaczniku na liście.
Jak wyszukiwać znaczniki?
Lista tagów dostępna jest na ekranie Znaczniki, gdzie ułożone są według ich częstotliwości przypisywania i popularności. Lista najpopularniejszych znaczników może być również wyświetlana jako chmura.
Możemy również szukać znaczników nie wymienionych na ekranie Znaczniki, wpisując ciąg znaków w polu Szukaj znacznika i klikając Dalej.